2025. július 13., vasárnap

Kunhalmos nap a Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótáborban

Nagy örömünkre idén hosszú idő után újra eljutottunk a Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótáborba :) Ez a csodás tábor idén volt 51 éves, és nagyon sok hazai ökológus és természetvédő itt ismerte meg először az alföldi táj szépségét, változatosságát - köztük én is még több mint húsz évvel ezelőtt :) Idén végre újra eljutottunk a Farkasszigeti táborba, sajnos csak egy napra - de így is nagyon jó élmény volt. A kunhalmos napon először Deák Balázs tartott egy átfogó előadást a halmok természeti és kulturális örökségéről, utána pedig a táborral Nádudvar melletti halmokhoz látogattunk el. Az idei aszályos időjárás (és az előző évek aszályai) nyomot hagytak a növényzetben, sajnos mostanra a legtöbb évelő gyepi faj is elszáradt, és a halmokon a 2017-es felméréseinkhez képest többszörösére nőtt az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides) tömege.

Útban a Tök-halom felé.

A fajok keresése nagyon hatékony volt a sok lelkes résztvevőnek hála :)

A Tök-halmot 2012-ben vonták ki a szántóföldi művelésből. Mostanra - nagy örömünkre - a környező magesőből megtelepedett rajta a védett sáfrányos imola (Centaurea solstitialis) néhány példánya.

Útban a szintén szántóföldi művelésből kivont Hegyes-halomra.

Messziről is szép tájelem a Hegyes-halom a sárga fűtengerben.

Nagyon köszönjük a tábor szervezőinek, Csiha Sárának és Tóth Csabának a kedves vendéglátást, és reméljük legközelebb is találkozunk :)