2024. augusztus 30., péntek

Kulturális értékek szerepe a kunhalmok természeti értékeinek megőrzésében - új cikkünk a Human Ecology-ban

A napokban a Human Ecology c. folyóiratban megjelent cikkünkben magyarországi, szerbiai és romániai halmok vizsgálata során az volt a célunk, hogy részletesen feltérképezzük a halmokhoz kapcsolódó kulturális értéket, az elmúlt 280 év adatai alapján modellezzük a halmokon és a halmok környezetében végbement tájhasználati változásokat és rámutassunk a halmokhoz kapcsolódó természeti értékekre. A kutatás eredményei segítségével igyekeztünk rámutatni azokra a kulturális értékekhez kötődő tényezőkre, amelyek támogathatják vagy éppen veszélyeztethetik a kurgánokon található gyepeket.


A cikk hivatkozása

Deák, B., Bede, Á., Süveges, K., Dózsai, J., Ormsby, A.A., Dixon, A., Valkó, O. (2024): Synergies and trade-offs between cultural and natural values of sacred sites – A case study of ancient burial mounds in Central Europe. Human Ecology https://doi.org/10.1007/s10745-024-00515-3

A cikk szabadon hozzáférhető és letölthető a folyóirat honlapjáról (ide kattintva).

A kunhalmok, kurgánok kiemelkedő kulturális és spirituális értéket képviselnek az eurázsiai sztyeppéken. Amellett, hogy fontos elemei történelmi, kulturális örökségünknek, számos esetben a természeti örökségünk megőrzésében is nagy szerepet töltenek be: az ember által átformált tájakban sok esetben élőhelyszigetként menedéket nyújtanak a gyepi közösségek fajainak.


Humka Kalvarija (Kálvária-halom, Kanjiža; Szerbia).

A kutatásunk tanulsága szerint, annak ellenére, hogy a halmokat építő kultúrák már évezredekkel ezelőtt letűntek, a halmok napjainkban is fontos szerepet töltenek be a helyi közösségek kulturális és spirituális életében. Ennek megfelelően számos mai napig gondozott temető és vallási épület fordul elő a halmokon. Ez a társadalmi elismertség a múltban és a jelenben is hozzájárul a halmok megőrzéséhez, azáltal, hogy a halmokon kisebb eséllyel fordulnak elő azok – az elsősorban mezőgazdasági műveléshez és infrastrukturális fejlesztéshez köthető – földhasználati változások, amelyek egyébként jellemzőek a vizsgált tájakra. Ezt támasztja alá az a megfigyelésünk, hogy annak ellenére, hogy az elmúlt három évszázadban jelentős tájátalakítások történtek a halmok körül, és sok gyepterületet mezőgazdasági vagy városi területté alakítottak át, a kurgánokon található gyepek gyakran érintetlenek maradtak. Ez valószínűleg a kurgánokhoz kötődő kulturális értékeknek köszönhető, aminek köszönhetően a földhasználók tudatosan döntöttek úgy, hogy kulturális örökségük részeként megvédik ezeket a helyeket. Hasonló jelenség figyelhető meg a világ más „szent helyein” is, mint például az indiai szent ligetekben vagy az olaszországi kolostorok körüli területeken. A vizsgálataink megerősítették, hogy a kurgánok a biológiai sokféleség szempontjából is értékesek, mivel menedékhelyként szolgálnak a környező tájakban az elmúlt évszázadok során veszélyeztetetté vált gyepi fajok számára. A vizsgált halmok viszonylag zavartalan állapota hozzájárult ahhoz, hogy rajtuk egy értékes gyepi vegetáció maradjon fenn.


A nagyiratosi Temető-halom (Iratoșu, Románia).

A kulturális értékek jelenléte a halmokon egyes esetekben azonban nem egyértelműen pozitív. Az újonnan létesített vallási és kulturális építmények, valamint a meglévő infrastruktúra „modernizálása” jelentős bolygatással járhatnak és csökkenthetik a természetes gyepek területét a halmokon. Emiatt ilyen esetekben különös körültekintéssel kell eljárni. A kulturális értékekhez kötődő nem őshonos és/vagy invazív fajok betelepítése (például akác, vagy orgonabokrok telepítése) pedig veszélyeztetheti a meglévő biológiai sokféleséget.

Kutatásunk eredményei azt mutatják, hogy ha a helyi közösségek meg és felismerik a kurgánok kulturális értékeit, az jelentős mértékben hozzájárulhat a természeti értékek megőrzéséhez is. Ez az önkéntes „alulról szerveződő megközelítés”, amelyet a történelmi és kulturális örökség iránti tisztelet vezérel, sok esetben hatékonyabb lehet, mint a hivatalos védelmi intézkedések. Eredményeink rávilágítanak a kurgánokhoz kapcsolódó hagyományos kulturális szokások, hagyományok megőrzésének fontosságára, mivel ezáltal köthető össze a halmokon a kulturális és természeti értékek megőrzése. Ezen kapcsolat mélyebb megértése jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy megőrizhessük ezeket az évezredes tájelemeket.


Humka Kalvarija (Kálvária-halom, Kanjiža; Szerbia).

A cikk összefoglalója alább olvasható.

Abstract

In the Eurasian steppes, ancient burial mounds called ‘kurgans’ are among the most widespread manmade structures. These sacred sites hold cultural values and often provide safe havens for grassland-related plant species. We established links between kurgans' cultural and natural values through a comprehensive multi-layered evaluation of human and landscape history, cultural attributes, and botanical composition on selected mounds in Hungary, Romania, and Serbia. We evaluated factors that can support or endanger the grasslands on kurgans and assessed whether there are synergies or trade-offs between the presence of cultural and natural values. We found that kurgans act as cultural hotspots in transformed landscapes, and we found the following evidence for the synergies between cultural and natural values: i) Extensive land use and management connected to the cultural functions could considerably contribute to the preservation of grassland specialist plants on the mounds. ii) Over the past three centuries, most grasslands we studied were converted to cropland, but the cultural importance of the kurgans could hinder their destruction through ploughing or construction works. However, we also found that built cultural objects decreased the grassland cover area and supported the establishment and spread of several weedy and invasive species. Consequently, to preserve the valuable biocultural systems, it is essential to focus efforts on the maintenance of the already existing traditional cultural functions and not the establishment of new objects.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése