2018. december 17., hétfő

Könyvajánló

A napokban megjelent a „Természet és történelem - A kurgánok szerepe a sztyeppi vegetáció megőrzésében” című könyvem, amely az eurázsiai temetkezési halmok (kurgánok) természeti, kulturális és történelmi értékeivel kapcsolatos ismereteket mutatja be. A könyv számos fejezete saját növényökológiai kutatások eredményein alapul, emellett igyekszem teljes áttekintést adni az eurázsiai sztyeppzónában levő halmokkal kapcsolatos kutatások eredményeiről, egy tágabb földrajzi kontextusba helyezve a kárpát-medencei halmokat. 


A könyv ajánlója alább olvasható

"A kurgánok az Eurázsiában egykor élt ősi civilizációk által épített temetkezési halmok, melyek több ezer éve meghatározó elemei a sztyeppi tájnak. Magyarország szikes- és löszpusztáitól a mongol félsivatagokig több százezer kurgán őrzi egykori építőik emlékét. A halmok egyedülálló módon egyszerre képviselnek kiemelkedő történelmi, kulturális, tájképi és természetvédelmi értékeket. Az értékes régészeti leletek mellett sok esetben az egykor kiterjedt sztyeppek mára eltűnőben lévő fajait is megőrizték még azokban a tájakban is, melyeket az emberi tevékenység az elmúlt évszázadok során jelentősen átalakított. Magyarország szántóföldekkel és településekkel tarkított tájaiban a halmokon fennmaradt gyepek számos olyan sztyeppekre jellemző fajt őriznek, melyek egykor elterjedtek voltak, napjainkra azonban már a kipusztulás szélére sodródtak. A halmok és a halmokon megőrződött gyepi élőhelyek és fajok védelme mind kulturális mind természeti örökségünk megőrzése szempontjából kiemelkedő fontosságú. 

A könyv célja, hogy a halmok természeti és kulturális örökségével kapcsolatos ismereteket tudományos igényességgel, azonban olvasmányos módon összefoglalja, és felhívja a figyelmet a halmok védelmének fontosságára. A könyv a szerző saját hazai és eurázsiai kutatásai, valamint további hazai és nemzetközi publikációk eredményei alapján nyújt áttekintést a halmok természeti értékeiről, az élővilágukat befolyásoló természetes és emberi eredetű folyamatokról. Emellett számos fejezet foglalkozik a halmok keletkezésének történelmével és a hozzájuk kötődő kulturális értékekkel is."

A könyv az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kiadásában jelent meg.

A megjelenést az alábbi pályázatok támogatták:

Magyar Tudományos Akadémia Akadémiai Könyvkiadási Támogatási Pályázat, OTKA PD 115627 pályázat, a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, és az Emberi Erőforrások Minisztériuma ÚNKP-17 4-III-DE-160 és ÚNKP-18-4-DE-9 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programja.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése