2019. szeptember 23., hétfő

Sikeres MTA doktori védés

Szeptember 18-án sikerrel megvédtem az MTA doktori disszertációmat, melynek címe Termőhelyi változatosság, táji környezet és tájhasználat szerepe gyepi növényközösségek élőhelyi mintázatainak és fajkészletének kialakításában.

A disszertáció, a tézis, a bírálatok és válaszok az alábbi linken érhetők el: http://real-d.mtak.hu/1142/

Ezúton szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki hozzájárult a disszertáció alapjául szolgáló kutatások megvalósításához.

2019. szeptember 16., hétfő

GfÖ, vagyis német ökológus kongresszus Münsterben

Idén az észak-németországi Münsterben rendezték meg a Gesellshäft für Ökologie (GfÖ), vagyis a Német-Osztrák-Svájci Ökológiai Társaság éves konferenciáját. A nagy hagyományokkal rendelkező konferenciasorozat idén volt 49 éves. Minden eddiginél több résztvevő volt a kongresszuson, több mint 20 országból több mint 800 ökológus.

A konferencia fő témája az elméleti ökológia és gyakorlati természetvédelem találkozása volt, amit a mottó is mutat: Science meets practice. Mi az alábbi két előadást mutattuk be a Conservation and Restoration c. szekcióban:

Deák, B., Valkó, O., Nagy D. D., Török, P., Torma, A., Lőrinczi, G., Kelemen, A., Nagy, A., Bede, Á., Mizser, Sz., Csathó, A.I., Tóthmérész, B.: Kurgans as refuges for grassland species: large-scale multi-taxon study on Eurasian burial mounds.

Valkó, O., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Lukács, K., Kiss, R., Kelemen, A., Godó, L., Deák, B.: Environmental heterogeneity is a major driver of community assembly – Lessons from the restoration of landscape scars

A münsteri kikötő - nagyon hangulatos hely.

Münster tele van zöld területekkel. A város zöld tüdeje az Aasee tó melletti park.

Az Aasee melletti parkban több helyen is láttunk magasfüvű, fajazdag gyepeket. A lakosság tájékoztatását információs táblák is segítik, amik a gyepek biodiverzitás fenntartásában betöltött szerepét mutatják be. Nagyon jó kezdeményezés!

Magas füvű diverz gyep és a mellette levő rövidfüvű, gondozott sáv. Valahol itt született német kollégáink cikk-ötlete - ez később egy európai szintű felméréssé nőtte ki magát, amibe mi is bekapcsolódtunk. Reméljük hamarosan megjelenik a cikk is.

2019. szeptember 13., péntek

45 éves a Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótábor

Idén lett 45 éves a Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótábor. A táborban kutatók generációi nőttek fel, barátságok, fontos szakmai kapcsolatok születtek és sokan először ennek a tábornak a keretében fedeztük fel és szerettük meg a Hortobágyot. Gimnáziumi éveim meghatározó élménye volt a tábor és köszönöm Berci Bácsinak és a táborozóknak az életre szóló emlékeket.

A jeles évforduló alkalmából jelent meg egy ünnepi tanulmánykötet A Hortobágyi Természetvédelmi Kutatótábor 45 éve címmel, Dr. Tóth Albert és Dr. Tóth Csaba szerkesztésében az Alföldkutatásért Alapítvány kiadásában. A kötet minden egykori és jelenlegi táborozó szívéhez közel áll, bemutatja a tábor történetét és a táborhoz kapcsolódó kutatásokat. Az egyes fejezetek remek keresztmetszetet adnak a hortobágyi kutatásokról: olvashatunk botanikai, zoológiai, etnoökológiai és talajtani témájú írásokat. Mi két fejezetet írtunk a könyvbe a természetvédelmi célú gyeptelepítésről és a kunhalmok gyepvegetáció megőrzésében betöltött szerepéről.

A könyvbemutatóra 2019. augusztus 31-én, szombaton, Hortobágyon került sor, ahol sokan összegyűltek az egykori táborozók közül. Tábori visszaemlékezések, beszélgetések és diavetítések során elevenítették fel a tábor történetének jeles pillanatait. Sor került a tábori emlékplakettek átadására is: Dr. Aradi Csaba, Hoffmann Károly, Kapocsi István és Dr. Kovács Gábor voltak a kitüntetettek. Az ünnepi megemlékezés végén nagyon finom marha- és bivalypörkölttel zártuk az eseményt :)

Tábori visszaemlékezések.

Kapocsi István az oklevél átvétele után.

Hoffmann Károly átveszi a kitüntetést.

Fotókiállítás a tábori emlékekből.

Egy régi tábori emlék - talán 2001-ből.


2019. szeptember 6., péntek

Tájökológiai Konferencia Kisvárdán



Az idén a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézete szervezte a VIII. Magyar Tájökológiai Konferenciát Kisvárdán. A tájökológiai konferenciákat kétévente szervezik, az esemény a természetvédelem, tájföldrajz, tájökológia, településökológia és számos rokon tudományterület iránt érdeklődők számára remek konferencia.

Mi a Természet- és tájvédelem, Tájrehabilitáció szekcióban tartottunk két előadást:

Deák, B., Tóth, Cs.A., Lisetskii, F., Buryak, Z., Báthori, F., Bragina, T.M., Apostolova, I., Bede, Á., Bán, M.: Citizen science a kunhalmok védelmében –Az Eurázsiai Kurgán Adatbázis.

Valkó, O., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Kelemen, A., Godó, L., Kiss, R., Lukács, K., Kapocsi, I., Borza, S., Deák, B.: Növényzeti és talajtani változások a hortobágyi Bombázó-lőtér tájléptékű élőhely-rekonstrukcióját követően.