2022. március 30., szerda

Kunhalmos előadások - videó ajánló

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában nemrég a kunhalmoké volt a főszerep. Kutatócsoportunk tagjai, Bede Ádám és Deák Balázs tartottak a halmok régészeti, kulturális és ökológiai jelentőségéről ismeretterjesztő előadásokat.

Az előadásokból készült kedvcsináló kivonat megtalálható a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság honlapján

Aki nem tudott személyesen eljönni, de érdeklődik a téma iránt, örömmel ajánljuk figyelmébe, hogy az előadások teljes egészében megnézhetőek/meghallgathatóak a következő linkeken:

Deák Balázs előadása: http://www.videokronika.hu/videokronika/video/szarvas/20220325a/20220325a.mp4

Bede Ádám előadása:

http://www.videokronika.hu/videokronika/video/szarvas/20220325b/20220325b.mp4

 

Mindenkinek jó szívvel ajánljuk, hogy érdemes ellátogatni a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjába, ami a festői Anna-ligetben van, Szarvason. A sok szuper látnivaló és állandó kiállítások mellett Bede Ádám tablókiállítását is megtekinthetik az érdeklődők az év végéig.

2022. március 6., vasárnap

Szénaráhordásos gyeprekonstrukció: Új cikkünk a Journal of Environmental Management-ben

Nemrég jelent meg legújabb cikkünk a szénaráhordásos gyeprekonstrukcióról a Journal of Environmental Management c. folyóiratban.


Valkó, O., Rádai, Z., Deák, B. (2022): Hay transfer is a nature-based and sustainable solution for restoring grassland biodiversity. Journal of Environmental Management 311: 114816. https://doi.org/10.1016/j.jenvman.2022.114816 [IF2020: 6.789]

A cikk szabadon hozzáférhető és ingyen letölthető a folyóirat honlapjáról.

Az élőhelyrekonstrukciós programok sikeréhez nagyon fontos, hogy természetes folyamatokon és helyi propagulum-forrásokon alapuló restaurációs módszereket fejlesszünk és alkalmazzunk. Ilyen módszer lehet a szénaráhordás, amely során egy megfelelő fajösszetételű donor területről lekaszált növényi anyagot terítünk el a rekonstruálandó területen. A szénaterítés kettős célt szolgál: egyrészt ha megfelelő időpontban kaszálták a szénát, rengeteg gyepi növényfaj magjait, terméseit tudjuk a segítségével a célterülerületre juttatni, másrészt, a vastagon elterített növényi anyag gátolja a fényigényes gyommagvak csírázását, így hatékony lehet a gyomok visszaszorításában.

Vizsgálatunkban hat éven keresztül követtük nyomon egy szénaráhordással rekonstruált egykori szántóterület vegetációfejlődését. A mintaterület egy nagyon különleges helyszínen volt: a Tápoósági Földvár platóján. Ennek a gyönyörű szarmata földvárnak a meredek lejtőin kiemelkedően fajgazdag szárazgyepek maradtak fenn, mivel a meredek oldalakat nem tudták beszántani. A földvár platóján azonban már évszázadok óta intenzív mezőgazdasági tevékenység folyt, ami a lejtők gyepjeinek élővilágát számos módon veszélyeztette. Emiatt a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2014-ben, a 'Szárazgyepek megőrzése Közép-Magyarországon' (LIFE12 NAT/HU/001028) c. pályázat keretében szénaráhordással gyepesítette a területet. Mi 2020-ig évi rendszerességgel nyomon követtük a rekonstruált gyep fejlődését, illetve felmértük a széna forrásként szolgáló 'donor területek' és a gyepesített terület környezetének a növényzetét is.

Taréjos búzafű (Agropyron cristatum) és fehér pemetefű (Marrubium peregrinum) a földvár meredek oldalán.
A földvár oldalán található fajgazdag gyep.

Eredményeink alapján hat évvel a szénaráhordásos gyepesítés után egy fajgazdag gyep alakult ki, melyben 42 gyepi specialista faj sikeresen megtelepedett. A gyepi fajok borítása a hatodik évre már átlagosan 45% volt. Legnagyobb örömünkre három védett növényfaj is megtelepedett a rekonstruált területen, évről évre nagyobb egyedszámmal: a budai imola (Centaurea sadleriana), a hengeresfészkű peremizs (Inula germanica) és a szennyes ínfű (Ajuga laxmannii).

Az első évben még jelentősebb gyomborítást tapasztaltunk és jól látható volt a szétterített széna a talajfelszínen.

Eredményeink alapján a szénaráhordás egy természetközeli módszer, amelyet kisebb léptékű restaurációs projektek nagy sikerrel alkalmazhatnak. Leginkább olyan táji környezetben ajánlott a szénaráhordás, ahol megtalálhatóak megfelelő termőhelyi adottságú és fajkészletű gyepterületek, melyek donor területként szolgálhatnak.

A budai imola (Centaurea sadleriana) virágzik a gyepesített területen, hat évvel a szénaráhordás után.


2022. március 4., péntek

Kiállítás és előadás a kunhalmokról Szarvason

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában nyílt kutatócsoportunk tagjának, Bede Ádámnak a kunhalmok varázslatos világát bemutató időszakos tablókiállítása, ami a 2022-es év folyamán megtekinthető. A kiállítás címe:  „Ötezer év tanúi - halmok a Tiszántúl középső részén”.

A kiállításhoz kapcsolódóan 2022. március 5-én két érdekes előadást is hallgathatnak az érdeklődők, Bede Ádám és Deák Balázs mutatja be a halmok régészeti, tájtörténeti és ökológiai jelentőségét.

Kedvcsinálóként az előadás plakátja :)