2022. április 26., kedd

Kvantitatív Ökológiai Szimpózium - KÖSZI Vácrátóton

A Magyar Ökológusok Tudományos Egyesülete április 26-án rendezte meg a Kvantitatív Ökológiai Szimpóziumot, alias KÖSZI-t Vácrátóton.

A csoportunkból Deák Balázs és Kiss Réka tartottak előadást:

Kiss, R., Deák, B., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Tóth, K., Török, P., Lukács, K., Godó, L., Körmöczi, Z., Radócz, S., Borza, S., Kelemen, A., Sonkoly, J., Kirmer, A., Tischew, S., Valkó, O. (2022): Gyepi növényfajok megtelepedése és terjedése zoochória jelenlétében és hiányában.


Deák, B., Rádai, Z., Bátori, Z., Kelemen, A., Lukács, K., Kiss, R., Maák, I.E., Valkó, O. (2022): Szárazgyepi élőhelyfragmentumok növényközösségeinek funkcionális jellegeken alapuló összevetése. 

 

Kiss Réka előadása.

2022. április 18., hétfő

Konferencia az ázsiai gyepekről

Április 19-21. között kerül megrendezésre az Eurasian Dry Grassland Group szervezésében az első, kimondottan ázsiai gyepekkel foglalkozó konferencia, az Asian Grassland Conference, online formában.

Három napon keresztül, három párhuzamos szekcióban hallhatóak az előadások ázsiai gyepes kutatásokkal kapcsolatban, ökológiai, társulástani, botanikai, zoológiai és természetvédelmi témakörökben. A program nagyon érdekesnek ígérkezik, sok olyan témával, amiről eddig keveset hallhattunk.

Út a végtelenbe Kazahsztán északi részén.
 

A csoportunk részben szervezőként, részben előadóként vesz részt az eseményen. Az alábbi két előadással mutatkozunk be:

Valkó, O., Tölgyesi, C., Kelemen, A., Bátori, Z., Gallé, R., Rádai, Z., Bragina, T.M., Deák, B.: Small natural and anthropogenic features as biodiversity hotspots in the steppe: marmot burrows and burial mounds in Kazakhstan

Deák, B., Bede, Á., Rádai, Z., Tóth, C., Dózsai, J., Dembicz, I., Moysienko, I.I., Sudnik-Wójcikovska, B., Apostolova, I., Nehrizov, G., Lisetskii, F., Burinchik, S.A., Buryak, A.Z, Kis, S., Borza, S., Godó, L., Gallé, R., Batáry, P., Bragina, T.M., Smelansky, I., Molnár, Á., Bán, M., Báthori, F., Árgay, Z., Dani, J., Valkó, O.: Legacy of prehistoric civilisations strengthens the system of protected areas: A global synthesis of conservation role of steppic burial mounds 

Emellett a 'Meet the Editor' szekcióban szerkesztőként bemutatom a Biological Conservation, Frontiers in Ecology and Evolution folyóiratokat és a Hacquetia konferenciához kötődő különszámát.

2022. április 13., szerda

Rekord a magok világából: akár 80 cm mélyen is találhatóak életképes magok a szikes talajban

Nemrég jelent meg legújabb cikkünk a PeerJ c. folyóiratban - Tóth Ágnes PhD hallgatóm első elsőszerzős cikke - amiben a talaj magbank mélységi eloszlását vizsgáltuk.

A cikk hivatkozása:

Tóth, Á., Deák, B., Tóth, K., Kiss, R., Lukács, K., Rádai, Z., Godó, L., Borza, S., Kelemen, A., Miglécz, T., Bátori, Z., Novák, T.J., Valkó, O. (2022): Vertical distribution of soil seed bank and the ecological importance of deeply buried seeds in alkaline grasslands. PeerJ 10: e13226 doi: 10.7717/peerj.13226 [IF2020: 2.984]

A közlemény szabadon hozzáférhető és letölthető a folyóirat honlapjáról ide kattintva.

A kutatás során szikes gyepeken vizsgáltuk a talaj magbank mélységi eloszlását. Miért érdekes ez a téma? A szikes gyepek igen különleges élőhelyek, melyekre elég mostoha környezeti feltételek jellemzőek: a talajnak igen nagy a sótartalma és a kötöttsége. Ezekhez a körülményekhez alkalmazkodtak a halofiton fajok számos módon, köztük azzal is, hogy magjaik hosszú évekig, évtizedekig életképesek maradhatnak a talajban, tehát perzisztens magbankkal rendelkeznek. A szikesekre jellemző, hogy a nyári szárazságban poligonális repedések alakulnak ki a talajfelszínen, ezekben a repedésekben pedig a magok mély talajrétegekbe is lejuthatnak. Ehhez hasonló különleges szerkezetű Vertisol nevű talajtípus nem csak a hazai szikeseken, hanem szinte minden kontinensen, különösen a trópusi, szubtrópusi területeken is előfordul, világszerte mintegy 335 millió hektárnyi területen.

A halofiton fajok, köztük a képen látható sziksófű (Salicornia prostrata), általában hosszútávú perzisztens magbankkal rendelkeznek, ami segíti a kedvezőtlen körülmények átvészelését.
 

Kutatásunkban olyan felbontásban és mélységig vizsgáltuk a talaj magbank eloszlását, amire tudomásunk szerint mindezidáig nem volt példa: 80 cm mélységig vettünk talaj-furatokat, melyeket tizenhat 5-cm-es szegmensre tagoltunk. Maga a mintavétel elég kemény munka volt - a talaj sokszor szinte betonkemény volt, így különböző kreatív megoldásokat kellett találnunk a fúrásra. Ezt néhány vicces videóban is megörökítettük, amit egy régebbi blogbejegyzésünkben mutatunk be itt.

Az egyik mintaterületünk 2019 kora tavaszán, a mintavétel időpontjában.

 
Életkép a talajminták terepi feldolgozásáról.
 

A mintákat mosással koncentráltuk, majd üvegházban csíráztattuk. Eredményeink azt mutatták, hogy a talajban található életképes magok 75%-a a legfelső talajrétegből (felső 5 cm) került elő, viszont még a legmélyebb rétegből (80 cm mélyről) is 5 faj életképes magjait mutattuk ki. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a magok mely sajátossága határozza meg leginkább az eltemetődési mélységet. Eredményeink alapján a mag alaknak volt a legnagyobb hatása: a kerek magvak mélyebbre temetődtek, mint a hosszúkásak. A mélyben fekvő talajrétegekben legnagyobb mennyiségben szikes gyepi fajok magjait találtuk, és csak kevés gyommagvat.

Ez az ábra mutatja a csíranövények és a fajok mélységi eloszlását az 1. (0-5 cm) és 16. réteg (75-80 cm) között.

Miért fontosak ezek a mélyben eltemetett magok? Egyáltalán lehet-e bármi esélyük arra hogy valaha kicsírázzanak, lehet-e szerepük a vegetációdinamikában? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására további vizsgálatok mindenképp szükségesek lesznek. Az viszont több mint valószínű, hogy vannak olyan természetes és emberi eredetű, talajmozgatással járó folyamatok, amelyek révén a mélyen eltemetett magok a felszín közelébe kerülhetnek. Ilyen például a különböző ökoszisztéma mérnök állatok - például a várépítő rágcsálók - tevékenysége: föld alatti üregeikből felszínre hozhatják a mélyben található magokat (ezzel kapcsolatos régebbi blogbejegyzésünk ide kattintva elérhető). A jelentős talajmunkával járó építkezéseknél vagy akár élőhelyrekonstrukciós beavatkozások során is a felszínre kerülhetnek a mélyben eltemetett magvak. Ennek egy indirekt bizonyítéka, hogy pl. csatorna betemetéseket követően gyakran megfigyeltünk az újonnan regenerálódó növényzetben olyan halofiton fajokat, amelyek a környék növényzetében nem fordultak elő, minden bizonnyal a talajmunkák által felszínközelbe került mély talajrétegekből csírázhattak ki. A csatorna betemetésekkel kapcsolatos régebbi cikkeink elérhetőek innen: Deák et al. (2015), Valkó et al. (2017).

Jelen vizsgálatunk nagyon érdekes eredménye az, hogy igen mély talajrétegekben is vannak életképes magok. Ez arra utal, hogy a magbank restaurációs potenciáljának teljes értékű megértéséhez mélyen a felszín alá kell néznünk és nem feltétlenül elég a felszínközeli talajrétegekre koncentrálnunk.

Halofiton fajok egy kazahsztáni mormotavár felszínén. Magjaik feltehetően a mormoták tevékenysége révén kerültek a felszín közelébe.

A bombatéri élőhelyrekonstrukciót követően a kialakult nyílt felszíneken halofiton fajok jelentek meg, melyek magjai feltehetően a mélyebb talajrétegekből származtak.

2022. április 11., hétfő

Kolozsvári Biológus Napok

A hétvégén rendezték meg - végre újra élőben - a Kolozsvári Biológus Napokat. A kutatócsoportunkból Lukács Kata és Kiss Réka vettek részt a konferencián. Réka és Kata minden évben, ha tehetik, részt vesznek a Biológus Napokon, és mindig nagy örömmel térnek vissza az Alma Mater-ükbe. Reméljük jövőre mi is eljutunk a konferenciára :)

Réka és Kata visszatértek az Alma Materbe.

Kata előadása, melynek címe: Az ember mint magterjesztő vektor: Mi befolyásolja a ruhánkon terjedő propagulumok mennyiségét és fajösszetételét?

Réka előadása, melynek címe: Aki késik, elmúlik: A kétszikűek késői vetése csökkenti sikerüket a restauráció során.

2022. április 7., csütörtök

EASAC tanulmány a megújuló mezőgazdaságról

 Megjelent az EASAC legújabb tanulmánya, a megújuló mezőgazdaságról  'Regenerative Agriculture in Europe – A critical analysis of contributions to the European Union Farm to Fork and Biodiversity Strategies' címmel. A tanulmány letölthető az EASAC honlapjáról, illetve a munkáról szóló sajtóközlemény is.

Hatalmas élmény és megtiszteltetés volt, hogy részt vehettem ebben a nagyon érdekes és fontos munkában. Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) egy nemzetközi bizottságot állított össze, melybe 15 európai tudományos akadémia jelölt tagokat. A tanulmány vezetője Prof. Thomas Elmqvist volt, a 25 fős munkacsoport vezetői pedig Prof. Lars Walloe és én voltunk. Célunk a regeneratív mezőgazdaság koncepciójának áttekintése volt az európai uniós agrár-környezetvédelmi stratégiák tükrében. A csoportban voltak agronómusok, ökológusok, közgazdászok, molekuláris biológusok - egy nagyon aktív és lelkes csoport jött össze. A munka egy évig tartott, és bár csak online találkoztunk, így is nagyon aktív diskurzust folytattunk és nagyon jól tudtunk együtt dolgozni.

Az élelmiszertermelés az emberiség elemi érdeke. Ugyanakkor a mai mezőgazdasági tevékenységgel magunk alatt vágjuk a fát, hiszen óriási erdőterületeket irtunk ki, gyepterületeket törünk fel a termőterület növelésére; az üvegházhatású gázok egyik legfőbb kibocsájtója a mezőgazdasági szektor; az intenzív műtrágyázással és növényvédőszer használattal pedig jelentősen hozzájárulunk a biodiverzitás globális csökkenéséhez. A tanulmány korunk egyik fő problémájával foglalkozik: lehet-e megújuló mezőgazdaságról beszélni, hogy tudjuk fenntartani a mezőgazdasági termést, és csökkenteni a mezőgazdaság káros környezeti hatásait? Sőt, ennél is tovább mentünk, és arra voltunk kíváncsiak, hogy a káros hatások csökkentése mellett milyen módon növelhetjük a mezőgazdaság biodiverzitásra gyakorolt pozitív hatásait? Áttekintettük a témával foglalkozó igen bőséges irodalmat, különös tekintettel a review-kra és meta-analízisekre, amelyek a különböző természetkímélő mezőgazdálkodási módok biodiverzitásra, ökoszisztéma szolgáltatásokra (ezen belül főként a szénmegkötésre) és termésmennyiségre gyakorolt hatásait elemezték. Ezek alapján ajánlásokat tettünk az agrár-környezetvédelmi stratégiák finomhangolására. Reméljük, a tanulmányunk rávilágít a téma jelentőségére, és erősíti a szakmai párbeszédet az érintett szektorok között, illetve az esetleges szakpolitikai módosítások elősegíthetik a pozitív környezeti hatásokat.

Ez egy nagyon szerteágazó téma, így a teljes tanulmány összefoglalására nem vállalkoznék itt a blogon, inkább néhány nagyon fontos üzenetet szeretnék megosztani, amelyek szerintem talán a legfontosabbak.

- Alapvetően meg kellene változtatnunk az élelmiszertermelési láncot ahhoz, hogy valóban megújuló lehessen a mezőgazdaság. Sokkoló, de minden megtermelt élelmiszer közel harmada hulladék lesz, teljesen kárba megy. Ez az elképesztő mértékű pazarlás óriási környezeti károkat is okoz, hiszen gondoljunk bele, mennyivel kevesebb termőterület kellene, ha nem menne kárba a megtermelt javak ilyen jelentős hányada. Ráadásul mindennek ellenére folyamatosan új erdő- és gyepterületeket alakítunk szántófölddé és számos módon intenzifikáljuk a művelést számos régióban, ami a biodiverzitás szempontjából végzetes lehet. A termelési és fogyasztási láncok rövidítésével, az élelmiszer-veszteség csökkentésével jelentősen csökkenthetnénk a mezőgazdaság káros hatásait. 

- Nagyon sok olyan természetkímélő mezőgazdasági művelési mód létezik, amely jelentősen növelheti az agrártájak biodiverzitását és az agroökoszisztémák által nyújtott ökoszisztéma szolgáltatásokat anélkül, hogy ez jelentős terméscsökkenéshez vezetne. Ilyen például a kímélő talajművelés, a sorköznövényzet, takarónövényzet telepítése, melyek segítségével hosszabb távon, az év legnagyobb részében növényzettel borított a talajfelszín. Ez a talajbeli szénmegkötés szempontjából kulcsfontosságú. A szintén a héten megjelent IPCC jelentés eredményei ugyanebbe az irányba mutatnak és hangsúlyozzák a mezőgazdaság, és a természetkímélő talajművelés kulcsszerepét a szénmegkötésben. Mindkét jelentés eredményei megerősítik, hogy ezen természetkímélő gyakorlatok hangsúlyos KAP támogatása nagyon fontos lenne.

- Jelentős hangsúlyt kapott a tanulmányunkban, hogy a vörös hús fogyasztásával kapcsolatos attitűdöket árnyaljuk. Az ipari körülmények között tartott, szántóföldi takarmánnyal táplált marhatartás igen komoly üvegházhatású gáz kibocsájtó ágazat, a takarmánytermeléshez rengeteg természetes élőhelyet irtottak és irtanak ki, rengeteg növényvédőszert és műtrágyát használnak a takarmány termeléshez és óriási ökológiai lábnyoma van a vegyszerek és a takarmány nemzetközi, sokszor kontinenseken átívelő kereskedelmi szállításának is. DE a gyepi szénával táplált, extenzíven tartott, természetes gyepekben legelő marhatartásnak számos pozitív hatása van! A legeltetés nélkülözhetetlen számos, kiemelkedően fajgazdag és értékes gyep fenntartásában Európa-szerte. Ezeknek a gyepeknek a hosszú távú fenntartásával a gyepi növényfajok hosszú távon jelentős mennyiségű szenet raktároznak a gyökérzetükben, így a gyepek nem forrásai, hanem elnyelői a légköri szén-dioxidnak. Az extenzíven tartott marhák kiváló minőségű tej- és hústermékeket adnak, és a vidéki közösségek mindennapi megélhetésében is fontos szerepük van. Mindezek miatt nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy különbséget tegyünk az állattartás különböző formái között és hangsúlyoztuk, hogy az extenzív állattartás támogatása kiemelkedően fontos a KAP rendszerben.

- Rámutattunk, hogy a természetkímélő mezőgazdasági gyakorlatok pozitív hatásai megtöbbszöröződnek, ha nem csupán egy-egy farmon, hanem egy tájban több helyen, összehangolt rendszerben végzik őket. A tájökológiai vizsgálatok igen gazdag irodalma igazolja, hogy a tájszerkezetnek alapvető hatása van az ökológiai folyamatokra. Például ha egy tájban több gazdálkodó is létrehoz virágsávokat, vagy éppen ugaroltatja a tábla egy részét, és ezek a diverz tájelemek egymással kapcsolatban vannak, akkor a beporzók és egyéb hasznos rovarok táji szinten is nagy populációit tudják fenntartani, és ezen élőlények által nyújtott ökoszisztéma szolgáltatások nagy léptékben érvényesülnek. Az EU Biodiverzitás Stratégiája célul tűzte ki, hogy a mezőgazdasági területek 10%-án ilyen diverz tájelemeket hozzanak létre (jelenleg mintegy 5%-nyi területet borítanak ezek a diverz tájelemek); ez egy nagyon fontos lépés a multifunkcionális, egészséges agrártájak kialakítása felé. Az is fontos lenne, hogy a létrehozott diverz tájelemek funkcionálisan illeszkedjenek a tájban meglevő zöld infrastruktúrába, hiszen így a pozitív hatásokat jelentősen lehetne növelni. Emiatt nagyon fontos lenne olyan célzott támogatási rendszerek elérhetővé tétele, amelyek ösztönöznék az adott tájban élő gazdálkodók együttműködését és a természetkímélő gazdálkodási módok összehangolását.

- Figyelembe kell venni, hogy az európai mezőgazdaság egy igen bonyolult és változatos rendszer. Minden országnak, biogeográfiai régiónak, sőt minden farmnak megvannak a sajátosságai. Persze ezt az egyediséget nem könnyű figyelembe venni egy országokon átívelő arár-környezetvédelmi szakpolitika kialakításánál. Viszont a regeneratív mezőgazdaság egyik legfontosabb alapelve az lenne, hogy azokat a gazdálkodási formákat támogassuk, amelyek illeszkednek az adott táj, régió környezeti viszonyaihoz, társadalmi és gazdálkodási berendezkedéséhez, és a mezőgazdasági termeléssel nem áldozzuk fel az agro-ökoszisztémák által nyújtott nem-materiális (szabályozó, fenntartó és kulturális) ökoszisztéma szolgáltatásokat. Például az EU Biodiverzitás Stratégia egyik fontos célja 2 milliárd fa ültetése a szén-dioxid megkötésére. Ez nagyon jó kezdeményezés, de nagyon nem mindegy, hogy hova ültetik a fákat. Például városokban, városok szélén, rozsdaövezetekben ez kimondottan pozitív dolog, viszont például vízhiányos területeken a faültetés a talajvízszint drasztikus csökkenéséhez és az egész táj kiszáradásához vezethet.

Reméljük hogy az EASAC tanulmány hozzájárul majd ahhoz, hogy élhetőbb környezetünk legyen. Természetesen rengeteg egyéb témáról is szó van a riportban, így az érdeklődőknek érdemes lehet elolvasni a teljes szöveget, vagy az összefoglalót. Érdemes lehet még elolvasni a Báldi Andrással és velem készült interjút az MTA honlapján, az intenzív kecskéről és az ökológiai káposztáról :)

 

Ez a tanulmány 'grafikus absztraktja', ami mutatja a megújuló mezőgazdaság három pillérét és azokat a farm- és táji szintű szakpolitikai javaslatokat, amelyek segíthetnek a mezőgazdaság, biodiverzitás- és klímavédelem közötti pozitív visszacsatolások erősítésében.

2022. április 3., vasárnap

Botanikai konferencia Brno-ban

Most hétvégén rendezték meg a Cseh Botanikai Társaság konferenciáját Brno-ban. A konferencia a cseh vendégszeretet és remek hangulat jegyében telt :)

Mindketten egy-egy meghívott előadást tartottunk:

Deák, B., Miglécz, T., Lukács, K., Kiss, R., Kelemen, A., Godó, L., Rádai, Z., Borza, S., Tóth, Á., Tóthmérész, B., Valkó, O. (2022): Large-scale restoration on a former military area by soil-filling of bomb craters and seed sowing: vegetation recovery in relation to fine-scale environmental heterogeneity

Valkó, O., Kiss, R., Tóthmérész, B., Miglécz, T., Tóth, K., Török, P., Lukács, K., Godó, L., Körmöczi, Zs., Radócz, Sz., Kelemen, A., Sonkoly, J., Kirmer, A., Tischew, S., Švamberková, E., Deák, B. (2022): Large-scale grassland restoration on former croplands and creating establishment gaps as biodiversity hotspots for improving the diversity of the restored grasslands

Köszönjük a meghívást és a kedves vendéglátást Ivana Jongepierovának és Karel Prachnak :)

Városnézés Brno-ban.

Brnoi óváros.


A Brno belterületén található Kamenný vrch természetvédelmi területen több ezer töves leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) állomány él. Telefonos fotó, és a szállingózó hóban a legtöbb virág be volt csukódva, de így is nagyon jó volt látni ezt a szép nagy állományt.