„A kunhalmok védelmében ’30” címmel rendeztek egy nagyon tartalmas és sikeres konferenciát a Békés Vármegyei Kormányhivatal, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében, Békéscsabán, 2024. november 21-én. A rendezvény apropóját az adta, hogy pont harminc évvel ezelőtt, ugyanezen a helyen rendeztek a kunhalmok védelmével kapcsolatban egy szakmai tanácskozást – ami ráirányította a természetvédelem figyelmét ezekre a különleges és védendő tájelemekre. Az 1994-es rendezvény egy mérföldkő volt a kunhalomvédelemben, emiatt a konferencia szervezői ezt a szép évfordulót ünnepelve lehetőséget teremtettek arra, hogy 2024-ben visszatekintsünk az elmúlt harminc év eredményeire, sikereire, tapasztalataira.
Az 1994-es tanácskozásról szóló hír a Békés Megyei Nap c. folyóirat hasábjain. |
Óriási élmény volt a felszólalók gondolatainak, és az előadók előadásainak meghallgatása. Jó volt látni, hallani, hogy a kunhalmok védelme jó úton jár, a halmok természeti állapota általában javult az elmúlt évtizedekben, ami a természetvédelmi szakemberek, az államigazgatás, a gazdálkodók és a kutatók együttes munkájának gyümölcse. A hozzászólások és előadások felvillantották a hazai kunhalomvédelem és kunhalomkutatás harminc évének legfontosabb eredményeit és tapasztalatait. Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy kutatócsoportunk két előadással is képviselte magát a konferencián:
Bede Ádám: Maros-Körös közi halmok tájrégészeti vizsgálatának főbb eredményei
Deák Balázs, Valkó Orsolya: Kunhalmok természeti értékei mezőgazdasági tájakban
Az előadások mellett a helyszínen Bede Ádám kunhalmokról készült tablókiállítását is meg tudták tekinteni az érdeklődők.
Bede Ádám előadása |
Deák Balázs előadása |
Köszönjük a Szervezőknek, különösen Dr. Rákóczi Attilának, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatójának ezt a szakmailag és emberileg is inspiráló rendezvényt! Reméljük a jövőben is sok ilyen alkalom lesz, ahol a hazai halmokat szerető és ismerő szakemberek tudnak találkozni és a nagyközönségnek is be tudják, be tudjuk mutatni a halmok értékeit és védelmük fontosságát. Nagyon fontos, hogy minél többen megismerjék a halmok több ezer éves történelmi örökségét és természetvédelmi jelentőségét, hiszen ahogy Dr. Rácz András államtitkár is hangsúlyozta a konferencián: „Senki sem fogja megvédeni azt, ami nem érdekli, és senkit sem fog érdekelni az, amiről soha semmi tapasztalatot nem szerzett.” (David Attenborough)
Magyarország legmagasabb halma a békésszentandrási Gödény-halom. |
A konferenciáról szóló sajtóközlemény itt olvasható.