2019. április 8., hétfő

Eurázsiai Kurgán Adatbázis

Az eurázsiai sztyeppek ikonikus történelmi emlékhelyei az ősi temetkezési halmok, a kurgánok. A kurgánok történelmi és kulturális jelentősége mellett kiemelkedő szerepet játszanak természeti értékeink megőrzésében is. Az erősen átalakított tájakban a kurgánok élőhely-szigetekként őrzik az egykor nagy kiterjedésű gyepek utolsó fennmaradt állományait, a kiterjedt sztyeppeken pedig számos olyan gyepi faj populációit tartják fenn, melyek elsősorban a kurgánokhoz kötődnek. 

Filagória-halom

Magyarországi kurgánjain (többek között) előforduló vörös listás növényfajok a kék atracél (Anchusa barrelieri), a macskahere (Phlomis tuberosa) és a piros kígyószisz (Echium russicum). 
A halmok növényzetét és állatvilágát számos – elsősorban emberi eredetű – tényező veszélyezteti. Ilyenek például a beszántás, beépítés, elhordás, az utak jelenléte vagy éppen az idegenhonos inváziós fajok terjeszkedése. Utóbbira jó példa Magyarországon a fehér akác (Robinia pseudoacacia) és az ördögcérna (Lycium barbatum), melyek igen gyakran telepszenek meg a halmokon, visszaszorítva az őshonos vegetációt. 

A kurgánok természeti és kulturális értékeinek védelme érdekében kiemelkedő fontosságú, hogy naprakész adatokkal rendelkezzünk állapotukról, a kurgánok épségét és élővilágát veszélyeztető folyamatokról. Ezek az információk jó alapot képezhetnek a halmokat fenyegető veszélyek feltérképezéséhez, és egy megalapozott lokális vagy épp regionális léptékű védelmi terv előkészítéséhez. Bár Eurázsia számos országában létezik olyan adatbázis, amely kurgánokkal foglalkozik, ezek általában nem teljesek (sokszor csak egyes szűk régiókra fókuszálnak, vagy csak a nagy és grandiózus halmokat katalogizálják) valamint számos esetben nem érhetők el a helyi lakosság, a természetvédelmi kezelők és kutatók számára. 

Ezért hoztuk létre az „Eurázsiai Kurgán Adatbázist” (http://openbiomaps.org/projects/kurgan), melynek célja olyan adatok gyűjtése és nyilvános adatbázisba rendezése, amely segítségével feltérképezhetjük az eurázsiai kurgánok természeti állapotát és kulturális értékeit. Az adatbázisban olyan alapvető adatokat gyűjtünk, amelyek jól tükrözik a kurgán állapotát (így a természetvédelmi kezelés szempontjából fontos információt adnak), viszont gyűjtésükhöz nem szükségesek hosszas előtanulmányok vagy előkészületek. Az adatbázis nyílt, mindenki számára rendelkezésre áll, amelybe a regisztrált felhasználók feltölthetnek és le is kérdezhetnek adatokat. 

Az adatbázisban kétféle adat rögzítésére van lehetőség. 

- A halmok elhelyezkedését dokumentáló adatok. Ezek a pontok szolgálnak alapként a további adatgyűjtéshez. 

- Halmokkal kapcsolatos részletes adatok. Ezek az adatok segítenek abban, hogy a halmok természetvédelmi és kulturális értékeit felmérhessük, és hogy feltárjuk a halmokat veszélyeztető tényezőket. Ilyen adatok például a kurgánra jellemző felszínborítás, kurgánhoz kötődő kulturális értékek (épületek vagy a kurgánhoz kötődő legendák), veszélyeztető tényezők jelenléte (építmények, fásodottság mértéke) valamint a kurgánhoz kötődő publikációk.

A Nagysándor-halom adatlapja


A feltöltéshez készült egy részletes leírás és készítettünk két videót a használat megkönnyítése érdekében.

Az adatbázis funkciói: 

- Széleskörű, nyílt hozzáférésű adatok gyűjtése és szolgáltatása Eurázsia kurgánjaival kapcsolatban. A kurgánok lokalitásai szabadon megtekinthetők, a részletes adatok azonban csak a regisztrált felhasználók számára jelennek meg (a regisztrációhoz csak egy emailt kell küldeni a debalazs@gmail.com címre). 

- Információt szolgáltat a halmok természetvédelmi kezelésének tervezéséhez. 

- Az ugyanarra a kurgánra vonatkozó megismételt adatközlések segítségével hozzájárul a halmok természetvédelmi helyzetében bekövetkező változások monitoringjához (például a fásszárúak terjeszkedésének detektálása által). 

- Az adatbázis segítségével összegyűjthetők a halmokhoz kötődő kulturális értékek, mondák, történetek. 

- Hozzájárul ahhoz, hogy a helyi közösségek megismerjék a lakóhelyük közelében található történelmi, kulturális és természeti értéket képviselő halmokat.

Ennyi halompontunk van jelenleg Eurázsiából - bíztató kezdet, de van még hova fejlődni :)

És ennyi pontunk van Magyarországról
Az adatbázis további célja, hogy az összegyűlt adatok alapján az eurázsiai kurgánok természetvédelmi helyzetét áttekintő cikkeket alapozzon meg, melyben minden jelentős hozzájárulást adó adatszolgáltató meghívást kap a szerzősséghez (lásd felhasználói feltételek). 

Kérjük, amennyiben szeretnél részt venni az adatgyűjtésben és a későbbiekben az adatok publikálásában küldj egy emailt a debalazs@gmail.com címre és "postafordultával" küldünk egy regisztrációs emailt. 


Az adatbázis hivatkozása:

Deák B. (2019): Eurasian Kurgan Database. doi: 10.18426/10.18426/obm.3mbbectm2bmg

Hálásan köszönöm Bán Miklósnak és Báthori Ferencnek az adatbázis létrehozásával és a folyamatos fejlesztésekkel járó rengeteg munkát! Az adatbázis fejlődéséhez nélkülözhetetlen az adatok feltöltőinek a munkája és hasznos tanácsai. Köszönet Tóth Csaba, Szilágyi Gábor, Bede Ádám, Valkó Orsolya, Godó Laura, Sramkó Gábor, Szabó Gyula és Iva Apostolova az adatbázis fejlesztésével kapcsolatos sokrétű segítségéért.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése