Godó, L., Valkó, O., Borza, S., Deák, B. (2022): A global review on the role of small rodents and lagomorphs (clade Glires) in seed dispersal and plant establishment. Global Ecology and Conservation 33: e01982. doi: 10.1016/j.gecco.2021.e01982 [IF2020: 3.380]
2021. december 27., hétfő
Sok kicsi sokra megy: Áttekintő tanulmány a rágcsálók és nyúlalakúak magterjesztésben betöltött szerepéről
Godó, L., Valkó, O., Borza, S., Deák, B. (2022): A global review on the role of small rodents and lagomorphs (clade Glires) in seed dispersal and plant establishment. Global Ecology and Conservation 33: e01982. doi: 10.1016/j.gecco.2021.e01982 [IF2020: 3.380]
2021. december 8., szerda
Támogatott projektek az NKFIH Mecenatúra pályázatán
Négy, a kutatócsoportunkhoz kötődő projekt nyert támogatást az NKFIH Mecenatúra pályázatán, melynek célja a tudományos eredmények közzététele, népszerűsítése.
Nagy örömünkre szolgált, hogy támogatást kaptunk a 'Természetbarát Kert - Természetesen' c. projektünk folytatására :) Célunk, hogy egy természetbarát, őshonos növényfajokból álló kert alternatíváját ismertessük meg az érdeklődőkkel.
NKFI MEC_N 140750 Természet az otthonunkban - Segédlet az őshonos növényfajokból álló, természetközeli kertek kialakításához
Projektünk küldetése a természetvédelmi szemléletformálás: ismeretterjesztésen, a résztvevők gyakorlati bevonásán és a társadalmi attitűd elemzésén alapszik. Őshonos virágos növények magjait kínáljuk fel, melyekből választva és azokat elültetve a résztvevők egy lépéssel közelebb kerülhetnek a természetbarát otthonhoz, vagy akár óvoda-, iskolaudvarhoz. Célcsoportunk széles, az óvodás korosztálytól kezdve bárki bekapcsolódhat a projektbe, és saját kezével tehet a természetvédelemért. Többféle média-anyagot készítünk, online elérhető és nyomtatott formákban. Létrehozunk egy ismeretterjesztő honlapot számos funkcióval és egy rövid bemutató filmet, mely elérhető lesz közvetlenül a YouTube videómegosztó felületen is. Népszerűsítő és hírmegosztó oldalt hozunk létre a Facebook közösségi média-oldalon. A projekt résztvevői nyomtatott brossúrát kapnak, melyben minden szükséges információ helyet kap. Biztosítjuk a személyes találkozás és kapcsolattartás lehetőségét; kezdeményezésünket standolások során is bemutatjuk természet- és környezetvédelmi rendezvényeken és fesztiválok zöld sátraiban. Ezekre az eseményekre egy figyelemfelkeltő molinót készíttetünk. Projektünket bemutatjuk általános és középiskolákban környezetismeret és biológia órákon. A résztvevőket megkérjük egy anonim kérdőív kitöltésére és visszajelzést kérünk az ültetés eredményéről, a tapasztalatokról. A kérdőív és a visszajelzések segítségével fejleszthetjük projektünket a jövőben, mivel fény derülhet a társadalmi hozzáállásra és például arra, milyen szempontok szerint választanak az emberek „dísznövényt”. Kezdeményezésünk jó lehetőség, hogy egy egyre népszerűbb hobbit, a kertészkedést a természet védelmével párosítsuk. Alkalmat nyújt a lelkes résztvevők számára az összefogásra, közösség kialakítására, így az élmények megosztására és egymás támogatására. Egyik fő célcsoportunk, a gyerekek számára akár iskolai feladatként is szolgálhat a kiskert létrehozása otthon vagy az iskolaudvaron és a történések nyomonkövetése, összefoglalása.
Célunk a természetbarát, őshonos növényfajokból álló kertek alternatívájának megismertetése a nagyközönséggel.
A projekt résztvevői: Godó Laura (a projekt fő megálmodója és koordinátora), Valkó Orsolya (vezető kutató), emellett rengeteg segítséget kapunk a résztvevőktől: Lukács Katalin, Kiss Réka, Borza Sándor, Deák Balázs.
A projektről rendszeresen hírt fogunk adni itt a blogon, illetve sok más helyen is :)
Emellett a nagy projekt mellett további három témában nyertek el kutatócsoportunk tagjai támogatást:
Borza Sándor, MEC_R_141154: A daru (Grus grus), mint ökoszisztéma mérnök faj szárazgyepeken
A daruszántások érdekes mikroélőhelyek a szikes pusztákban, ahol a darvak mint ökoszisztéma mérnökök jelentősen átalakítják a növényzet fajösszetételét. |
Godó Laura, MEC_R_141151: A gyöngybagoly (Tyto alba) másodlagos magterjesztő szerepe nyílt élőhelyeken
Még egy ragadozó madár, mint a képen látható gyöngybagoly is szerepet játszhat a növények magjainak terjedésében a diploendozoochoria révén. |
Lukács Katalin, MEC_R_141156: Az ember szerepe a növényi magvak terjesztésében
Természetjárás közben - akaratlanul is - számos növényfaj magját terjeszthetjük ruhánkon, cipőnkön. |
Ez a három pályázat a kutatások eredményeinek kommunikációját, nemzetközi konferenciákon való bemutatását támogatja.
2021. november 27., szombat
Magyar és angol nyelvű könyvek a halmokról - letölthető
2021. november 14., vasárnap
Tájtörténeti változások hatása kurgánok élőhelyszigeteinek növény- és állatvilágára
2021. november 1., hétfő
Gyepes különszám a Tuexenia-ban és új cikkeink a gyepek természetvédelmi kezeléséről
Megjelent a Tuexenia c. folyóirat legújabb kötete, benne az Eurasian Dry Grassland Group legújabb gyepes különszáma Steffen Boch, Thomas Becker, Deák Balázs, Jürgen Dengler és Valentin Klaus szerkesztésében.
A különszámot bemutató szerkesztői cikk elérhető ide kattintva.
Boch, S., Becker, T., Deák, B., Dengler, J. & Klaus, V.H. (2021): Grasslands of temperate Europe in a changing world – Editorial to the 16th EDGG Special Feature in Tuexenia. – Tuexenia 41: 351–359.
Kutatócsoportunk tagjainak részvételével két cikkünk jelent meg a különszámban.
Bódis Judit első szerzőségével megjelent cikkünkben különböző természetvédelmi kezelések hatásait vizsgáltuk kékperjés láprétek növényzetére, a hagyományos kaszálás hatásait a szárzúzással, a kontrollált égetéssel és a felhagyással vetettük össze.
A Nyirádi kékperjés lápréteken végzett kezelési kísérlet négyféle kezelése képekben - Pacsai Bálint képei. |
A cikk hivatkozása:
Bódis, J., Fülöp, B., Lábadi, V., Mészáros, A., Pacsai, B., Svajda, P., Valkó, O. & Kelemen, A. (2021): One year of conservation management is not sufficient for increasing the conservation value of abandoned fen meadows. – Tuexenia 41: 381–394.
A cikk szabadon hozzáférhető és letölthető ide kattintva a folyóirat honlapjáról.
A Kelemen András által vezetett kunpeszéri legelés-preferencia vizsgálatok eredményeiből jelent meg Balogh Nóra első szerzőségével a szarvasmarhák legeléspreferenciáját elemző cikkünk.
A legeléspreferencia vizsgálatunk mintavételi elrendezése - Kelemen András képei. |
A cikk hivatkozása:
Balogh, N., Tóthmérész, B., Valkó, O., Deák, B., Tóth, K., Molnár, Z., Vadász, C., Tóth, E., Kiss, R., Sonkoly, J., Antal, K., Tüdősné Budai, J., Miglécz, T. & Kelemen, A. (2021): Consumption rate and dietary preference of cattle in species-rich mesic grasslands. – Tuexenia 41: 395–410.
2021. október 25., hétfő
Kunhalmok hangyaközösségeire ható élőhelyi és táji faktorok: Új cikkünk a Scientific Reports-ban
Legújabb cikkünkkben a kunhalmokon élő hangyaközösségek diverzitását és funkcionális összetételét vizsgáltuk az élőhelyi és táji faktorok függvényében.
Deák, B. & Báthori, F., Lőrinczi, G., Végvári, Z., Nagy D., D., Mizser, S., Torma, A., Valkó, O., Tóthmérész, B. (2021): Functional composition of ant assemblages in habitat islands is driven by habitat factors and landscape composition. Scientific Reports 11: 20962. doi: 10.1038/s41598-021-00385-5
A kézirat szabadon hozzáférhető és letölthető a folyóirat honlapjáról, ide kattintva.
A közlemény összefoglalója az alábbiakban olvasható.
Abstract
Fragmented natural habitats within human-transformed landscapes play a key role in preserving biodiversity. Ants as keystone species are essential elements of terrestrial ecosystems; thus, it is important to understand the factors influencing their presence. In a large-scale multi-site study, we surveyed ant assemblages using sweep netting and D-vac sampling on 158 ancient burial mounds preserving grassland habitats in agricultural landscapes in East-Hungary. We asked the following questions: (1) How do habitat factors and landscape composition affect species richness and functional diversity of ants? (2) Which ant traits are affected by habitat factors and landscape composition? Despite their small sizes, mounds as permanent and relatively undisturbed landscape elements could provide safe havens for diverse ant assemblages even in transformed agricultural landscapes. The complex habitat structure of wooded mounds supported high species and functional diversity of ant assemblages. Ant species on wooded mounds had small or medium-sized colonies, enabling the co-existence of more species. The effect of landscape composition on ant assemblages was mediated by habitat factors: steep slopes buffered the negative effect of the cropland matrix and enabled higher ant diversity.
Mintaterületeink most is kunhalmok voltak :) Az ábra mutatja a megmintázott 158 halom elhelyezkedését és néhány jellegzetes halom élőhely-képét. |
2021. október 14., csütörtök
Természetbarát kert - Természetesen! Új citizen science programunk
Az idei évben indítottuk útjára kutatásunkat, melynek célja, hogy egy természetbarát, őshonos növényfajokból álló kert alternatíváját ismertessük meg az érdeklődőkkel. A programmal eddig két öko-fesztiválon mutatkoztunk be: Vácrátóton, a Kert a Köbön Fesztiválon, illetve Gödöllőn, a Természet- és Környezetvédelmi Fesztiválon.
Standunk a gödöllői Természet- és Környezetvédelmi Fesztiválon |
Nem könnyű a választás, hiszen 25 dekoratív növényfajból kell 5-öt kiválasztani. |
A programban résztvevő érdeklődőknek választási lehetőséget kínálunk: 25 őshonos, dekoratív növényfaj magjai közül választhatnak 5-öt, melynek magjait ajándékba adjuk és bátorítjuk az érdeklődőket, vessék el a fajokat otthonukban, kertjükben vagy a balkonon. Ezáltal bárki tehet egy lépést az őshonos élővilág védelméért, és egy beporzóbarát kert kialakításáért. A Godó Laura által vezetett vizsgálatunkban kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi alapján választanak az emberek, mely őshonos növényfajaink nyerik el leginkább az érdeklődők tetszését, és milyen okok vannak a választás hátterében.
A program célkitűzéseiről bővebb információk találhatók a termeszetvedelem.hu honlapon, ide kattintva.
Friss hírekről, bemutatókról rendszeresen hírt adunk kutatócsoportunk facebook oldalán.
Az idei évben 25 őshonos növényfaj magjait gyűjtöttük be, és kínáltuk az érdeklődőknek, a fajok képeit és jellemzőit a lenti videóban foglaltuk össze, kedvcsinálóként.
Segédlet az ültetéshez és a továbbiakhoz
Általános tudnivalók
A magokat ajánlott ősszel, vagy kora tavasszal elültetni. A talaj csak nagyon enyhe előkészítést, felszíni lazítást igényel. A magokat elég a földfelszínre szórni, esetleg vékony földréteggel betakarni. Egyes fajok jellegzetessége, hogy magjaik nem mindig csíráznak az ültetés utáni vegetációs periódusban. Emiatt nem kell megijedni! Érdemes olyan helyre ültetni őket, ahol akár a következő évig háborítatlanul várhatják az alkalmas pillanatot.
Tipp: Ha gyepbe ültetnél, de azt gyakran nyírod, javasoljuk, hogy annak csak egy sarkába, szegélyébe, vagy néhány pontjára ültesd a magokat, melyet elkerülsz a fűnyíróval. A növényeknek így lesz idejük virágot, majd később termést hozni.
A videóban bemutattuk a fajok néhány jellemzőjét is, ezeket piktogramokkal jelöltük. |
Ha megtetszettek kerted új lakói és máshova is szeretnél ültetni belőlük, esetleg „elirigyelte a szomszédasszony”, egyszerűen csak kövesd őket nyomon! Fajtól és időjárástól függően, június közepétől-augusztusig termést fognak érlelni, melyet begyűjtve újra célzottan ültetheted őket egy kívánt helyre, vagy adhatsz belőle barátaidnak és rokonaidnak is.
Elérhetőségeink
Ha bármilyen további kérdésed van a gyepi növényfajok gondozásával kapcsolatban, vagy egyéb, a témához kapcsolódó kérdésed merül fel, írd meg nekünk a seedecology.research@gmail.com email címre!
Érdekelnek „magvas” kutatásaink? Kövess minket facebook oldalunkon!
Lendület Seed Ecology Research Group
@SEEDECOLOGY